Wycieczka do Warsztatów Terapii Zajęciowej

WTZ – to Warsztaty Terapii Zajęciowej – miejsce, gdzie osoby niepełnosprawne znajdują fachową pomoc i wsparcie  pracujących tam kompetentnych i serdecznych osób. Słoneczka zwiedzały nie tylko miejsce pracy mamy Mateuszka – pani Doroty Pluta, ale przede wszystkim miały możliwość kontaktu z osobami z różnym rodzajem niepełnosprawności, która czasami budzi w dzieciach lęk, ale przy bliższym poznaniu daje przekonanie o niezwykłej wartości.
     Wszyscy byliśmy zachwyceni, obserwując jak uczestnicy warsztatów mimo swoich ograniczeń, cierpliwie, wytrwale i z radością ćwiczą różne umiejętności, i jak piękne są efekty ich pracy. Zostaliśmy tam zaproszeni w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne, więc w każdej pracowni (dziewiarskiej, krawieckiej, plastycznej, ceramicznej, aktywizacji manualnej oraz kulinarnej i stolarskiej) mogliśmy zobaczyć przepiękne rękodzieła o tematyce świątecznej i wiosennej. Oglądaliśmy świąteczne, ręcznie wykonane kartki, pisanki, stroiki, zające i baranki wypiekane z ciasta, ozdoby do okien, torebki, poduszeczki, paski.. nie sposób wszystkiego wyliczyć. Każde słoneczko otrzymało wykonane przez uczestników warsztatów terapii wielkanocne jajko na patyczku.
Wizyta ta pozwoliła dzieciom nie tylko zobaczyć przepiękne, bajecznie kolorowe prace, ale przede wszystkim była dla dzieci lekcją wrażliwości. Dzieci dowiedziały się, że choć ludzie różnią się między sobą, to każdy jest wyjątkowy, wartościowy, zasługuje na serdeczny uśmiech, pomoc, aprobatę oraz aby czegoś się nauczyć, trzeba bardzo chcieć i mozolnie ćwiczyć.