Czyste powietrze wokół nas

Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej

W tym roku szkolnym dzieci z grupy „ Krasnoludków”  zrealizowały w kwietniu  program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” z udziałem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Oleśnie.

Program składał się z pięciu zajęć :
- Pierwsze zajęcie to wycieczka, podczas której dzieci obserwowały różne źródła dymu i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami z wycieczki .
- Drugie zajęcie „ Co i dlaczego dymi? „  Podczas tego zajęcia dzieci dowiedziały się o różnych źródłach dymu, samodzielnie wykonały plakat na ten temat oraz dowiedziały się że „ papieros dymi, gdyż spala się w nim tytoń, zaś palenie tytoniu niczemu nie służy i szkodzi zdrowiu zarówno temu kto pali, jak również osobom wdychającym dym”
- Trzecie zajęcie „Jak się czuję kiedy dymi papieros? „ Dzieci w tym dniu uczestniczyły w ćwiczeniach oddechowych, opowiadały jak mogą czuć się ludzie, zwierzęta oddychające zanieczyszczonym powietrzem. Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz nowy przyjaciel dinozaur o imieniu Dinuś. Dzieci poznały piosenkę o nim oraz malowały farbami portret Dinusia.
- Czwarte zajęcie „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy? „ związane było z historyjką o podróży Dinusia pociągiem z czynnym udziałem dzieci, które bardzo chętnie śpiewały nową piosenkę .
- Ostatnie piąte zajęcie  „Jak unikać dymu tytoniowego? „ podczas tego zajęcia dzieci dowiedziały się jak radzić sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy. Wszystkie dzieci zaprojektowały własne znaczki „Nie pal przy mnie”  które mają przypominać dorosłym o unikaniu palenia w obecności dzieci.

Szanowni Rodzice ! Wspierajcie Wasze dzieci, gdy będą się bronić przed wdychaniem dymu tytoniowego i narysują, bądź umieszczą w swoim pokoju znak zakazu palenia.  Wasze dzieci mają prawo decydować, co się wokół nich dzieje. W tym programie nie występujemy przeciwko Wam, nie pada ani jedno zdanie dyskryminujące palących rodziców. Chcemy wdrożyć dzieci do podejmowania świadomych wyborów radzenia sobie z unikaniem dymu z papierosów .
     Materiały dotyczące szkodliwości palenia papierosów pochodzą z Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „ Czyste Powietrze Wokół Nas”