W tym miesiącuW tym miesiącu1935

Hokus - pokus, Czary - mary

30 listopada w naszym Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię Św. Andrzeja, czyli noc z 29/30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylając wrota do nieznanej przyszłości. Andrzejki w Naszym Przedszkolu są już tradycją. Jest to dzień przepełniony wróżbami i zabawami. Zanim jednak zaczęły się wróżby i tańce dzieci miały okazję dowiedzieć się czegoś o obchodach Św. Andrzeja oraz związanych z nimi tradycji oraz wróżb. Dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło wrzucania monet do miski z wodą, ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, tańczenia na gazecie, przekłuwania balonów, w których znajdowały się przestrogi. Dzieci próbowały także dowiedzieć się ile prezentów przyniesie im Św. Mikołaj.

Z uśmiechem na buzi reagowały na przepowiednie skierowane w ich stronę. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce, przy której dzieci dały upust swojej niekończącej się energii. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach i z utęsknieniem czekają na następny rok.

M.S.