Biały Wtorek

We wtorek 3 października br. w holu Starostwa Powiatowego w Oleśnie miała miejsce inicjatywa pod nazwą  „Biały Wtorek”. Blisko 250 osób skorzystało z bezpłatnych badań oraz porad dotyczących korzystania z opieki zdrowotnej dzięki obecności przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Organizatorzy – Starostwo Powiatowe oraz Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Oleśnie zapewniły:
- badanie na zawartość cukru we krwi,
- pomiar ciśnienia,
- badanie smokolajzerem (zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu), ulotki o szkodliwości palenia tytoniu,
- badanie spirometryczne,
- pomiar tkanki tłuszczowej,
- alkogogle - symulacja (okulary umożliwiające trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś z zawartością 1 promila alkoholu we krwi),
- samobadanie piersi (instruktaż na fantomie),
- udzielanie pierwszej pomocy (instruktaż na fantomach),
- ulotki o dopalaczach.

Do akcji dołączyła także grupa Pszczółek z naszego przedszkola. Dzieci miały okazję zapoznania się z podstawami udzielania pierwszej pomocy dzięki szkoleniu przeprowadzonemu przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie oraz wzięcia udziału w quizach z nagrodami.
         Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna i nie ma, co do tego żadnych wątpliwości. Istotne jest to by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności oraz oswajali się z ideą pomagania. Przykładów ratowania życia przez dzieci i młodzież nie brakuje. Co jakiś czas słyszymy o kolejnych małych bohaterach. Dziecko powinno potrafić wezwać pomoc, znać kolejność przekazywanych informacji dyspozytorowi. Ma to kluczowe znaczenie w szybkości przyjęcia zlecenia i wysłaniu karetki na miejsce. Maluchy powinny mieć odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie, czy powiadomienia jakiejś osoby dorosłej. Dlatego muszą pamiętać, jakie są numery alarmowe, wiedzieć jaki komunikat przekazać, gdy dzwoni się na pogotowie. No i oczywiście, jak udzielić tej pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. Wraz z wiekiem i rozwojem dziecka, wskazane jest poszerzanie jego umiejętności i wiedzy  w zakresie pierwszej pomocy. Kto wie może taki kurs będzie iskrą, która rozpali w sercu młodego człowieka pasje, którą będzie chciał realizować w swoim życiu zawodowym.