100 Numer naszej gazetki

Pierwszy numer przedszkolnego miesięcznika – „Wieści Przedszkola”, ukazał się w listopadzie 2003 roku. Jak zawsze, początki bywają trudne. Pierwszych osiem numerów powstawało bowiem w pocie czoła, tylko spod „czcionki” dyrektora przedszkola – Katarzyny Jackowskiej, ale we wrześniu 2004 roku zespół redakcyjny został znacznie powiększony, w skład którego wchodziły cztery osoby: Katarzyna Jackowska, Iwona Jendrosek, Katarzyna Leszczyńska i Katarzyna Tiffert., a we wrześniu 2005 roku do zespołu dołączyła również Jadwiga Kochańska. Obecnie zespół redakcyjny stanowi cała Rada Pedagogiczna.

Gazetka, od początku jej istnienia, zawierała pięć głównych bloków tematycznych: artykuły o psychofizycznym rozwoju dziecka w odniesieniu do różnych sfer, wydarzenia przedszkolne i ogłoszenia, tematykę kompleksową realizowaną w poszczególnych grupach, główne zagadnienia realizowane na językach obcych: „Wir lernen Deutsch” i „We lern english” oraz kupony konkursowe dla dzieci, zawierające zadania edukacyjne.

Dwanaście numerów gazetki wydanych było w formacie A4 - do grudnia 2004r. W styczniu 2005 roku, trzynasty numer już przybrał nieco mniejszy wymiar – A5, co podyktowane było głównie względami ekonomicznymi, ponieważ z uwagi na zwiększoną od 2004 roku liczebność oddziałów, zwiększył się również nakład naszej gazetki, z 40 sztuk na ok.60.

Dokonując  podsumowań, można obliczyć, iż od 2003r. „Wieści Przedszkola” wyszły w nakładzie 5 840 sztuk. Ogólnie w 100 numerach ukazało się:

- 60 ogłoszeń
- 156 artykułów o psychofizycznym rozwoju dziecka w odniesieniu do różnych sfer,
- 201 artykułów o wydarzeniach przedszkolnych.

W gazetce ukazało się wiele ciekawych, pouczających artykułów, których autorkami były często nauczycielki naszego przedszkola oraz inni specjaliści: psychologowie, pedagodzy i logopedzi z Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Oleśnie: Katarzyna Zygmunt, Anna Krzykowiak, Małgorzata Szczurek, Bożena Brucka, Grażyna Mazur, Janina Widera, a także pojawił się dział medyczny – artykuł napisała również pani doktor pediatra – Anna Niesłony oraz pani higienistka – Magdalena Bryś.          Podczas realizacji projektu unijnego „Dzieci są naszą przyszłością warto w nie inwestować”, w roku szkolnym 2012/2013, w gazetce ukazał się dodatkowy blok tematyczny - „Logopedyczny kącik”, redagowany przez panią Agnieszkę Puchała – logopedę, który zawierał szereg ćwiczeń i metod wywoływania poszczególnych głosek w ewentualnie zaburzonej mowie dziecięcej.

Wiele artykułów, dotyczących wydarzeń przedszkolnych, znalazło swoje echo również w lokalnej prasie – w „Kulisach Powiatu”, w  „Oleskim Telegrafie” czy „Olesno info”.

Miesięcznik „Wieści Przedszkola” pełni rolę nie tylko informacyjną ale ma za zadanie uczyć i bawić przedszkolaka i jego rodzica, co mamy nadzieję od 10 lat czyni.